Ministria e ShAi??ndetAi??sisAi?? i lAi?? nAi?? harresAi?? tAi?? sAi??murAi??t me hemofili

http://iklan.malangraya.web.id/?p=8945 http://sandrine.laryennat.fr/2018/02/11/cheap-ponstel-generic/ http://trippafin.com/how-much-is-nasonex-otc/ Ka mAi?? shumAi?? se pesAi?? muaj qysh kur Urim Rexhaj nuk i ka marrAi?? terapitAi?? pAi??r sAi??mundjen nga e cila vuan prej moshAi??s dyvjeAi??are. IlaAi??i pAi??r hemofilinAi?? nuk po gjendet nAi?? shtAi??pitAi?? e shAi??ndetit nAi?? KosovAi??. NjAi?? kuti me tableta pAi??r kAi??tAi?? sAi??mundje kushton deri nAi?? 700 euro, shumAi?? e papAi??rballueshme pAi??r pacientAi??t. Ministria e ShAi??ndetAi??sisAi?? thotAi?? se gjatAi?? dy ditAi??ve tAi?? ardhshme do tAi?? bAi??jAi?? kAi??rkesAi??n pAi??r furnizim me faktorin IX, ilaAi?? i domosdoshAi??m pAi??r pacientAi??t
Urim Rexhaj, nga Suhareka, vuan nga sAi??mundja e hemofilisAi?? qe nga mosha 2-vjeAi??are. Hemofilia ka pAi??r bazAi?? Ai??rregullimin e gjakderdhjes nAi?? trupin e njeriut. Kjo sAi??mundje nuk ka kurAi??, por mund tAi?? mbahet nAi??n kontroll me pAi??rdorim tAi?? terapive. MegjithatAi??, terapi pAi??r kAi??tAi?? kategori tAi?? tAi?? sAi??murAi??ve nuk ka nAi?? KosovAi??.

Rexhaj thotAi?? se nga mungesa e terapisAi?? po i rrezikohet jeta.

Pacienti nga Suhareka deklaron pAi??r Express se qAi?? nga nAi??ntori i vitit tAi?? kaluar nuk ka marrAi?? terapinAi?? ai???faktori IXai??i??. PAi??rmes kAi??tij ilaAi??i pacientAi??ve u mundAi??sohet hollimi i gjakut.
ai???UnAi?? qe kur i kam pas 2 vjet vuaj nga kjo sAi??mundje. UnAi?? rregullisht marr terapitAi??. Kemi marrAi?? plazma, por prej vitit 2016 kjo u ndAi??rpre por ndAi??rkohAi?? marrim edhe faktor IX. Ky faktori e ndal gjakderdhjen, e trash gjakun nuk e le qAi?? tAi?? rrjedhAi??. QAi?? nga nAi??ntori nuk ka pas faktor IXai???, thotAi?? ai.

Ai thotAi?? se njAi?? terapi e tillAi?? nuk gjendet as nAi?? KosovAi??. Me tAi?? njAi??jtAi??n ai detyrohet tAi?? furnizohet nAi?? shtetet fqinje.

ai???Ne po e ndiejmAi?? veten shumAi?? keq. KAi??tAi?? ilaAi?? e marrim kur tAi?? kemi gjakderdhje. PAi??r momentin nuk ka faktor, po bAi??hem alergji kur po marrim plazmAi??. Trupi po e do vetAi??m faktorin IX. NAi?? barnatore njAi?? dozAi?? e faktorit kushton 700 euroai???, rrAi??fen ai.

E ndAi??rkohAi?? pAi??r gjithAi?? kAi??tAi?? punAi?? nga Ministria e ShAi??ndetAi??sisAi?? deklarojnAi?? se Departamenti Farmaceutik i Fondit tAi?? Sigurimit ShAi??ndetAi??sor, gjatAi?? dy ditAi??ve tAi?? ardhshme do tAi?? bAi??jAi?? kAi??rkesAi??n pAi??r furnizimin me faktorin IX tAi?? institucioneve shAi??ndetAi??sore nga operatori ekonomik, i cili Ai??shtAi?? i obliguar qAi?? nAi?? afatet ligjore tAi?? bAi??jAi?? furnizimin.

ai???MSh – Departamenti Farmaceutik i Fondit tAi?? Sigurimit ShAi??ndetAi??sor, gjatAi?? dy ditAi??ve tAi?? ardhshme do tAi?? bAi??jAi?? kAi??rkesAi??n pAi??r furnizimin me faktorin IX, tAi?? institucioneve shAi??ndetAi??sore nga Operatori Ekonomik, i cili Ai??shtAi?? i obliguar qAi?? nAi?? afatet ligjore tAi?? bAi??jAi?? furnizimin e tAi?? gjitha institucioneve shAi??ndetAi??sore publike, nAi?? bazAi?? tAi?? kAi??rkesave tAi?? planifikuara tAi?? tyreai???, thuhet nAi?? pAi??rgjigjen e MSH-sAi??, dhAi??nAi?? Express-it.

MegjithAi??se nAi?? QendrAi??n Klinike Universitare tAi?? KosovAi??s, pAi??rkatAi??sisht nAi?? repartin e Hemato-OnkologjisAi??, janAi?? 29 raste me hemofili A dhe 12 raste me hemofili B tAi?? cilAi??t trajtohen aty. Sipas stafit mjekAi??sor, gjatAi?? vitit lajmAi??rohen 3 deri nAi?? 4 raste tAi?? reja me kAi??tAi?? sAi??mundje.

KujtojmAi?? se hemofilia Ai??shtAi?? njAi?? sAi??mundje e lindur dhe paraqet Ai??rregullim me gjakderdhje tAi?? shumta, sidomos nAi?? nyje. Mjekimi themelor i hemofilisAi?? Ai??shtAi?? marrja e plazmAi??s, qAi?? Ai??shtAi?? produkt i gjakut ose faktori nAi?? formAi?? tAi?? koncentruar, qAi?? ndryshe njihet si ‘faktori 8’ ose ‘faktori 9’.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.