NAi?? kAi??tAi?? formAi??, ju do tAi?? digjni mAi?? shumAi?? kalori

Ka truke tAi?? provuara pAi??r tAi?? rritur djegien tuaj tAi?? yndyrnave nga mAi??ngjesi nAi?? darkAi??, pa ndAi??rprerAi?? stilin tuaj tAi?? jetesAi??s.

Mos u ulni menjAi??herAi??
Silluni vAi??rdallAi??, qAi??ndroni pak dhe pAi??rtypni Ai??amAi??akAi??zAi??, kAi??to tipe aktivitetesh tAi?? njohura me termin NEAT (Aktivitete pa ushtrime), kanAi?? treguar se kanAi?? ndihmuar qAi?? djegia e kalorive tAi?? shkojAi?? nga 300 nAi?? 2 mijAi?? kalori.

BAi??huni fans i Ai??ajit jeshil
Studimet tregojnAi?? se Ai??aji jeshil rrit metabolizmin nga 4 nAi?? 5 %. Mos ngurroni ta bAi??ni pjesAi?? tAi?? ditAi??s tuaj kur ai mban vetAi??m 2 kalori, pa sheqer sigurisht.

Pini mAi?? shumAi?? ujAi??
NjAi?? studim gjerman tregon se pirja e dy gotave ujAi?? pAi??rmirAi??son djegien e kalorive me 30% qAi?? nAi?? 10 minutat e para dhe ky efekt zgjat mAi?? shumAi?? se njAi?? orAi??.

Limoni dhe vitamina C
Shtoni lAi??ng tAi?? freskAi??t limoni nAi?? Ai??ajin apo ujin tuaj, pAi??r tAi?? marrAi?? vitamina C. Universiteti ShtetAi??ror i ArizonAi??s ka zbuluar se ushtruesit qAi?? nuk marrin mjaftueshAi??m vitaminAi?? C mund tAi?? djegin 25% mAi?? pak kalori gjatAi?? stAi??rvitjes.

BAi??huni zbavitAi??s
NjAi?? studim i publikuar nAi?? GazetAi??n NdAi??rkombAi??tare tAi?? Obezitetit tregon se e qeshura shton njAi?? sasi tAi?? vogAi??l tAi?? djegies sAi?? kalorive, dhe madje me shifra matematikore 15 minuta tAi?? qeshura pa fund djeg deri nAi?? 40 kalori. http://ujang.me/when-does-micardis-go-generic/ http://frc.dasmaninstitute.org/?p=3004

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.