Parashikimi i motit pAi??r kAi??tAi?? javAi??

Instituti Hidrometeorologjik i KosovAi??s bAi??n tAi?? ditur se pas kAi??tyre ditAi??ve me temperatura tAi?? larta , vendi ynAi?? do tAi?? jetAi?? nAi??n ndikimin e masave tAi?? ajrit me presion labil atmosferik.

IHK njofton se nAi?? kAi??to kushte do tAi?? mbajAi?? mot i vranAi??t dhe me intervale me diell.

Nga e hAi??na deri tAi?? mAi??rkurAi??n moti nuk do tAi?? jetAi?? stabil , i pAi??rcjellAi?? me erAi??ra dhe riga shiu tAi?? cilat vende-vende do tAi?? shndAi??rrohen nAi?? reshje tAi?? intensitetit mesatar.

Si pasojAi?? e luhatjeve tAi?? temperaturave dhe kAi??tyre erAi??rave gjatAi?? gjysmAi??sAi?? sAi?? parAi?? tAi?? javAi??s do tAi?? ketAi?? kushte edhe pAi??r shkarkime rrufesh.

Temperaturat minimale do tAi?? lAi??vizin ndAi??rmjet 7-9 gradAi?? Celsius, ndAi??rsa maksimalet e ditAi??s parashihet tAi?? lAi??vizin ndAi??rmjet 17-21 gradAi?? Celsius.

Do tAi?? fryjAi?? erAi?? nga juglindja dhe verilindja me shpejtAi??si mbi 12 m/s. http://axelsonsint.se/?p=15278

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.