Sonte nis edicioni i 71-tA� i Festivalit NdA�rkombA�tar tA� Filmit nA� KanA�

 

Sonte do tA� hap siparin pA�r herA� tA� 71-tA� njA� ndA�r festivalet mA� prestigjioze botA�rore tA� filmit ndA�rkombA�tar.

Festivali NdA�rkombA�tar i Filmit nA� KanA� do tA� filloi sonte me shfaqjen e filmit nga regjisori iranian, Asgard Farhadi, ndA�rsa deri mA� 19 maj, 21 shfaqje do tA� garojnA� pA�r PalmA�n e ArtA�.

NdA�r filmat nA� garA�n pA�r A�mimin kryesor tA� festivalit janA� arritjet e veteranA�ve tA� kinemasA� botA�rore, si regjisori Jean-Lik Godar dhe Spike Lee, tA� cilA�t kthehen nA� kA�tA� festival pas 27 vjetA�ve, kur pA�r herA� tA� fundit morA�n pjesA� me a�?Jungle Fevera�?.

A�

Festivali do tA� hapin aktorA�t Javier Bardem dhe Penelope Cruz me njA� triller psikologjik a�?Todos lo sabena�?, regjinA� e sA� cilit e ka bA�rA� iraniani Farhadi, i cili A�shtA� nA� xhirimet e filmit tA� ri nA� gjuhA�n spanjolle.

Lexo edhe:  Indi, aktorët mbyten gjatë xhirimit të filmit

KujtojmA� se organizatorA�t u kanA� ndalur artistA�ve tA� marrin me vete telefonat celular nA� qilimin e kuq duke mos i lejuar qA� tA� bA�jnA� a�?selfiea��.

TheksojmA� se presidentja e jurisA� nA�ntA� anA�tarA�she A�shtA� aktorja australiane Kate Blanchett.

Artikuj të ngjashëm

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.