a�?TA�rboheta�? Igli Tare: Lazio e dA�mtuar, po falsifikohet kampionati

 

Igli Tare reagon ashpA�r pA�r vendimet e gjyqtarA�ve nA� ndeshjen me Cagliarin. Sipas drejtorit sportiv tA� Lazios, sistemi VAR A�shtA� pA�rdorur me dy standarde, duke dA�mtuar ekipin bardhekaltA�r.

NA� njA� intervistA� pA�r Corriere Dello Sport, Tare shkon deri aty sa ta konsiderojA� kampionat italian tA� falsifikuar.

Nuk iu dha penallti Lazios pas ndA�rhyrjes ndaj Immobiles dhe nuk u kA�rkua ndihma e VAR-it, ndA�rsa me 11-metA�rshin e Cagliarit ndodhi e kundA�rta. Pse kishte dy interpretime tA� ndryshme?

PikA�risht kjo A�shtA� pyetja, madje edhe e jona. Nuk kam njA� pA�rgjigje. Thjesht mund ta pA�rsA�ris, pse dy interpretime tA� ndryshme. Ajo ndaj Immobiles nuk ishte penallti e zakonshme, ishte dyfish penallti dhe nuk ndodh thuajse kurrA� njA� episod i tillA� nA� futboll. E prek fillimisht njA� futbollist i Cagliarit, pastaj tjetri. E shtrinA� nA� tokA� tA� dy. Nuk mund ta kuptoj si nuk e panA�.

Keni biseduar me Guidan? Si iu pA�rgjigj arbitri?

Sipas tij, kA�tA� na ka thA�nA�, nuk kishte dyshime. Nuk ishte penallti.
Pse?

E justifikoi duke folur pA�r simulim. Immobile kishte simuluar rA�nien.

AtA�herA� pA�rse nuk e ndA�shkoi me karton pA�r simulim? Guida i nxorri karton tA� verdhA� pA�r protesta.

NA�se mendonte se kishte simuluar, duhet ta kishte ndA�shkuar me tA� vA�rdhA�, pikA�risht pA�r kA�tA� motiv dhe jo pA�r protestA�. JanA� disa situata qA� nuk kanA� logjikA�. Shikoni penalltinA� e dhA�nA� pA�r Cagliarin. VAR-i, thotA� protokolli, ndA�rhyn nA� fund tA� njA� aksioni dhe para se tA� rinisA� loja, kur topi A�shtA� i ndalur pA�r njA� goditje kA�ndi apo tA� lirA�. NA� kA�tA� rast, Guida u ndal nga Gavillucci gjatA� lojA�s dhe u dha 11-metA�rsh. Topi ishte nA� lA�vizje.
Si mund tA� ecet pA�rpara kA�shtu?

Nuk e di. Jemi lodhur duke folur. Nuk e bA�mA� pas ndeshjes me Juven, qA� ishte njA� nga ndeshjet mA� tA� bukura tA� sezonit, pavarA�sisht se ishte njA� penallti e qartA�. Sepse ndA�rhyrja e Benatias ndaj Leivas ishte e dukshme. U dA�mtuam edhe njA� javA� mA� parA�. Tani e pranojnA� edhe ekspertA�t, qA� nuk e kanA� pA�lqyer kurrA� Lazion. Jemi dA�mtuar para syve tA� tA� gjithA�ve.

JsanA� shumnA� episode qA� rA�ndojnA� nA� kampionata��

VAR-i na zbritur shumA� nA� klasifikim. UnA� them 12 pikA�. TA� themi vetA�m 6? Dakord, janA� vetA�m 6 pikA�, pA�r shkak tA� interpretimeve tA� gabuara dhe nga gabimet qA� janA� para edhe nA� TV, siA� ishte goli me dorA� i Cutrones gjatA� ndeshjes me Milanin. Pozicioni i Lazios sot do tA� ishte tjetA�r, nuk them nA� zonA�n Champions, por thuasje aty. KA�shtu po falsifikohet kampionatin ynA�.

 

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.