VuA�iq: Serbia gati pA�r dialog, parakusht A�shtA� formimi i ASK-sA�

 

Presidenti serb, Aleksandar VuA�iq po qA�ndron nA� Bullgari, pA�r tA� qenA� prezent nesA�r nA� Samitin e Sofjes.

Por, sonte VuA�iq ka zhvilluar njA� takim me Shefen pA�r PolitikA� tA� Jashtme, Federica Mogherini.

Sipas mediave serbe, VuA�iq para Mogherinit ka deklaruar se shteti i tij A�shtA� i gatshA�m pA�r dialogun, kur A�shtA� fjala pA�r KosovA�n.

a�?Po kemi ardhur pA�r dialogun, mund ta planifikoni kur tA� doni por parakusht pA�r kA�tA� A�shtA� implementimi i marrA�veshjeve tA� nA�nshkruara nA� Bruksel si dhe formimi i Asociacionit tA� komunave me shumicA� serbea�?, ka thA�nA� VuA�iq.

Gjithashtu ai ka thA�nA� se kusht tjetA�r A�shtA� qA� pala tjetA�r tA� jetA� gati pA�r kompromis.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.